Jeśli Chcesz sobie odpowiedzieć na pytanie KIM JESTEM zauważysz zapewne, że Twój obraz uzależniony jest w dużej mierze od tego jak układają się Twoje stosunki z otoczeniem, czego pragniesz i do czego dążysz – bowiem żyjesz wśród ludzi. To dzięki ludziom, którzy Cię otaczają możesz zaspakajać swoje potrzeby. Zatrzymajmy się teraz trochę dłużej nad tym, jakie są Twoje potrzeby i w jaki sposób je zaspakajasz, dzięki obecności drugiego człowieka.
Istnieje wiele różnych psychologicznych podziałów potrzeb psychicznych człowieka.
Każda z nich wymienia szereg różnych. Przyjrzyjmy się bliżej tym potrzebom, których zaspakajanie wymaga obecności drugiego człowieka:
- potrzeba agresywności: ukierunkowana na przezwyciężanie siłą opozycji, prowadzenie walki, atakowanie przeciwników, przeciwstawianie się innym ludziom itd. Towarzyszą jej emocje takie jak; irytacja, złość, wściekłość, rozdrażnienie, nienawiść czy mściwość. Przejawia się ona w:
a. formie słownej – ośmieszanie, krytykowanie, pomniejszanie wartości, poniżanie, pozbawianie
głosu itd.
b. zachowaniu – potrącanie, usuwanie z drogi, ograniczanie wolności,napastliwość, niszczenie
przedmiotów itp.
c. formie ukrytej – oglądanie scen agresywnych, preferowanie literatury przemocy itd.
Agresja może być kierowana na zewnątrz ( do innego człowieka) lub do wewnątrz ( kiedy człowiek niszczy samego siebie). Nasilenie tej potrzeby wyraźnie zmienia się w trakcie życia człowieka, najsilniejszym jest okres dojrzewania.
- potrzeba dominowania: obejmuje pragnienie kontrolowania swojego otoczenia i kierowania jego działaniem, potrzeba ta jest podstawa tworzenia hierarchii społecznej i często łączy się potrzebą agresywności.
- potrzeba autonomii : obejmuje pragnienia uzyskania poczucia wolności, zerwania krępujących więzów międzyludzkich.
- potrzeba poniżania się i uległości: manifestuje się przez bierne poddawanie się biegowi zdarzeń, postawa rezygnacji, przyznawania się do wszelkich nawet nie zawinionych win.
- potrzeba izolacji i odosobnienia: obejmuje tendencję do separowania się od osób ( zwłaszcza nie lubianych ), unikania itp.
- potrzeba unikania odrzucenie: ma charakter obronny człowieka przed naganą czy odwetem społecznym. Celem jest unikanie prawdziwego lub nie potępienia.
- potrzeba stowarzyszania się: obejmuje pragnienia nawiązywania kontaktów pozyskiwania czyichś uczuć i zaufania.
- potrzeba doznawania opieki i wsparcia: obejmuje podstawowe pragnienia tego, aby odczuwać bliską obecność kogoś akceptowanego, kto w razie potrzeby może służyć pomocą i wsparciem.
- potrzeba dostarczania opieki i wsparcia: sprowadza się do okazywania sympatii i dostarczania opieki osobom spostrzeganym jako słabe i bezbronne (np. dzieciom itp.)
- potrzeba uzewnętrzniania siebie przed otoczeniem: obejmuje pragnienie pokazania siebie , intrygowanie sobą , koncentrowaniem na sobie uwagi. Wiodąca emocja to próżność.
- potrzeba wyczynu: to pragnienia bycia kimś najlepszym czy najsprawniejszym w każdej dziedzinie.
Jak widzisz potrzeby te ( oraz inne) wpływają w sposób istotny na jakość Twoich
kontaktów z otoczeniem. To dzięki nim możesz doświadczać poczucia bliskości,
bezpieczeństwa i akceptacji, ale również odrzucenia lekceważenia itp. One z kolei ,
a także sposób ich zaspakajania zależą od Ciebie. Tak więc Twoje kontakty z ludźmi
zależą od Ciebie.
- Czy masz tego świadomość?
- Czy wiesz w jaki sposób robisz, że ludzie traktują Cię w taki właśnie sposób?
- Czy znasz swoje mocne strony i swoje braki w kontaktach z ludźmi?
Odpowiedz poniżej:
Na podstawie dostępnej literatury i materiałów własnych opracował i zebrał:Tomasz Cebertowicz - psychoprofilaktyk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz