Żyj odgrodzony od przeszłości i przyszłości
ZASADA I
Żyj odgrodzony od przeszłości i przyszłości. Nie przejmuj się tym, co będzie.
Po prostu żyj od poranka do zmierzchu.
Naszym głównym celem nie powinno być wypatrywanie tego, co odległe i niewyraźne , lecz czynienie tego, co leży w zasięgu naszej ręki - (Th.C.)
Poniżej fragment wykładu, jaki wygłosił prof. Osler ( guru światowej medycyny) do studentów, oto ten fragment;
„ ...Każdy z nas jest maszynerią o wiele cudowniejszą niż ten olbrzymi liniowiec i ma do przebycia o wiele dłuższą drogę. Namawiam was ( studentów) gorąco, abyście nauczyli się tak kontrolować te maszynerie ( życie – mój przypis)by móc żyć w dnoszczelnych przedziałach. Jest to bowiem najlepsza metoda zapewnienia bezpieczeństwa podróży. Wejdźcie na mostek i sprawdźcie, czy mechanizm działa, a potem przyciśnijcie guzik i obserwujcie, jak żelazne grodzie odcinają was od przeszłości – martwych dni, które przeminęły. Kolejny przycisk oddzieli was od przyszłości – dni, które maja dopiero nadejść. Wtedy dopiero będziecie bezpieczni w teraźniejszości....ODETNIJCIE SIĘ OD PRZESZŁOŚCI, NIECH MARTWE DNI SAME CHOWAJA SWYCH ZMARŁYCH... ODTNIJCIE SIĘ OD PRZYSZŁOŚCI, KTÓR WIELU GŁUPCOM WSKAZAŁA DROGE DO ŚMIERCI.... Jeżeli dzisiaj obciąży was przeszłość i przyszłość ,będziecie szli na chwiejnych nogach. Dlatego nie myślcie o przyszłości..... PRZYSZŁOŚC JEST DZIŚ ... NIE MA JUTRA Tylko dziś możecie się uratować. Człowiek, który martwi się o swoją przeszłość, traci energię i obciąża swój umysł.
Szczelnie zamknijcie przednie i tylne grodzie. Nauczcie się żyć odgrodzeni od przeszłości i przyszłości
„..Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj ( Jezus) – modlitwa nie namawia do lekceważenia, lecz do proszenia o chleb każdego dnia.
Bo przecież nie możemy zjeść chleba, który upieką dopiero jutro
Nie troszczcie się o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy..” ( Ewangelia wg św. Mateusza, tłum. W. Prokulski)
Dobre myślenie opiera się na przyczynach i skutkach wydarzeń oraz prowadzi do logicznych, konstruktywnych wniosków. Złe myślenie powoduje często napięcia i załamania nerwowe.
Opowieść Teda......”Ted chcę abyś traktował swoje życie jak klepsydrę. W górnym pojemniku klepsydry znajduje się tysiące ziarenek piasku i wszystkie one wolno przesączają się przez wąski kanalik do dolnego naczynia. Ani ty, ani ja nie możemy przyspieszyć przepływu piasku. Przez kanalik w jednej chwili zawsze będzie przechodzić tylko jedno ziarenko, chyba że zepsujemy klepsydrę. I ty i ja i wszyscy inni ludzie nie są jak ta klepsydra. Kiedy zaczynamy dzień, czekają nas tysiące spraw, które tego dnia musimy załatwić. Ale jeśli nie załatwimy ich, jedna po drugiej, wolno i spokojnie, podobnie jak ziarenka piasku przesypują się w klepsydrze, z pewnością zniszczymy swoja fizyczną i psychiczną strukturę”.
Tylko jedno ziarenko piasku w jednej chwili.
Tylko jedna sprawa w jednej chwili
Każdy może unieść swój ciężar, nawet największy, aż do zmierzchu. Każdy może wykonać swoja pracę, nawet najcięższą, w ciągu jednego dnia. Każdy może prowadzić życie słodkie , cierpliwe, czyste i pełne miłości aż do zachodu słońca. O to właśnie w naszym życiu chodzi - ( R. L.S.)
Dla mądrego człowieka każdy dzień stanowi nowe życie
Wszyscy marzymy marzymy o jakiś bajkowych różanych ogrodach gdzieś za horyzontem zamiast po prostu cieszyć się różami, które zakwitły właśnie pod naszym oknem.
Dlaczego jesteśmy takimi głupcami, takimi strasznymi głupcami?
Stephen Leocook napisał kiedyś:
...” Jakie dziwne jest nasze życie. Dziecko mówi – kiedy będę duży...... Ale co to? Duży chłopiec powtarza wciąż – kiedy będę dorosły.....Gdy wreszcie dorośnie, obiecuję, że jak się ożeni, to....Czy w końcu przestaje? Nie, zaczyna myśleć dalej – kiedy przejdę na emeryturę..... A gdy osiągnie wreszcie wiek emerytalny , ogląda się już tylko za siebie na drogę, którą przebył i wydaje mu się, że omiata ją lodowy wiatr. Tak wiele stracił, ale niczego nie da się już wrócić. Zbyt późno spostrzegamy, że życie polega na życiu, w każdej godzinie i w każdym dniu.”
Większość z nas popełnia ten błąd – Żałujemy, że czegoś nie zjedliśmy wczoraj, albo zamartwiamy się się tym, co będziemy jeść jutro, zamiast po prostu zjeść kromkę chleba suto posmarowaną masłem dzisiaj tu i teraz.
„..Moje życie pełne było straszliwych niepowodzeń, z których większość nigdy nie miała miejsca” – Montaigne – filozof.
„ Pomyśl tylko, - ten poranek nigdy więcej nie wzejdzie” - Dante
ZASADA PIERWSZA
Zamknij żelazne grodzie
oddzielające cię od przeszłości i przyszłości.
Żyj tu i teraz.
Spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania: ( pisz poniżej)
- Czy mam skłonność do odkładania życia na później? Czy zaniedbuje
teraźniejszość, martwiąc się przyszłością albo marząc o „czarodziejskich
różanych ogrodach gdzieś za horyzontem”?
2. Czy czasem zatruwam teraźniejszość goryczą żałując rzeczy, które już się
wydarzyły i nie mam na nie wpływu.
3. Czy każdego ranka budząc myślę: „Chwytaj dzień”, z postanowieniem,
że najbliższe 24 godziny spędzę jak najefektywniej?
4. Czy potrafię wziąć z życia więcej dzięki odgradzaniu się od przeszłości
i przyszłości ?
5. Kiedy zacznę to robić? W przyszłym tygodniu?... Jutro.?...Dzisiaj?...
Na podstawie dostępnej literatury i materiałów własnych opracował i zebrał:Tomasz Cebertowicz - psychoprofilaktyk
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz